Hlapanie farbą daje dzieciom wiele radości. Do takiej zabawy wystarczy tylko wlać farbę - temperę do plastikowych kubeczków i rozcięczyć ją z wodą. Wręczamy dzieciom po kueczku farby i pędzelek.
No i do dzieła!!! :) Hlapania czas zaczać!
Stworzone dzieła wyglądają niczym obrazy wybitnych malarzy :)
T A N G R A M
- 2 duże trójkąty,
- 1 średni trójkąt,
- 2 małe trójkąty,
- 1 kwadrat,
- 1 równoległobok
Celem tej gry jest ułożenie większego obrazka (figury) według przygotowanego wzorca (najczęściej narysowanych konturów tego obrazka) lub własnej wyobraźni.
Reguły gry:
- należy wykorzystać wszystkie części,
- elementy muszą leżeć obok siebie, ale nie mogą na siebie nachodzić,
- tany można obracać na drugą stronę.
Na identycznej idei - ale na 14 a nie 7 elementach - oparty jest też starogrecki stomachion.
* KoSmOs *
Wykonujemy kosmos za pomocą kosmicznych farb. Jak je zrobić? To proste! Mieszamy razem mąkę, wodę i farbę do konsystencji kleiku. Po wyschnięciu masy na kartce, praca plastyczna jest twarda. Kosmiczne czary!
Księżycowe kratery - Każdy lubi babelki. Kratery wykonujemy właśnie za ich pomocą. Mieszamy płyn do naczyń z farbką, a nastepnie dmuchamy w kubek. Na powstałą piankę nakładamy kartkę. Wten sposób odbija się nam okragły krater :) Włala :)
Literkowo....
Dzieci podczas zajęc zapisywały różne literki (przy radosnej muzyce) na tackach, gdzie wysypane były różne nasiona, kasza, ryż, mak itp. Następnie wyklejały szablon pierwszej litery swojego imienia plasteliną, po czym poprzednie nasiona naklejały na w/w plastelinę.
MaNdALa
...............................................................
Mandala to rysunek na planie koła, technika plastyczna stosowana w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza "koło życia, cały świat, święty krąg". Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości.
Korzyści z tworzenia mandali:- rozwija wyobraźnię (kreatywna edukacja),
- pomaga w skupieniu uwagi i koncentracji,
- pozwala wyrazić uczucia, lęki i myśli,
- rozwija koordynację wzrokowo-ruchową,
- pomaga się wyciszyć i zrelaksować.
Zajęcia dot. mandali warto rozpocząć zabawą przy muzyce. Wręczamy dzieciom płyty CD a ich zadaniem jest odrysowywanie jej na szarym papierze, w ten sposób aby cała kartka była zamazana. Następnie dzieci tworzą z wybranych, odrysowanych kół różne rysunki. Płyty CD jendak nie idą na zmarnowanie. Naklejamy na nie różne nasiona, kolorowe kartki, plastelinę itd. aby powstaly piękne mandale, na pamiątkę dla dzieci. :)
Więcej na temat mandali znajdziecie na
MASKI
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz